Mit kell tudnia mielőtt rögzített fogszabályozót viselne?
Rögzített fogszabályozó eszközöket használnak a fogszabályozásban, a fogsor kijavítása és a megfelelő helyzetbe helyezése céljából, ami elengedhetetlen a fogak, az íny és az állkapocs jó szájhigiéniájához és általános egészségéhez.
A fogszabályozó kezelés célja az esztétika mellett, hogy a görbe fogakat helyes helyzetbe hozzák az egyes arcfizionómiákhoz viszonyítva, ami fontos az állkapocs, az izmok és a környező fogszövet, de az egész szervezet egészségének szempontjából is.
Rögzített fogszabályozó előtt
Az állkapocsban helyesen elhelyezett fogak és azok egymáshoz kötődése lehetővé teszik a rágóerő egyenletes hatását. Ilyen módon megőrzik a fogak támasztó szöveteit, és magukat a fogakat is védik a terheléstől, a túlzott kopástól és a károsodástól. Mindez csökkenti és kiküszöböli az állkapocsban megjelenő problémákat.
Mely esetekben szükséges a rögzített fogszabályozó felhelyezése?
A rögzített fogszabályozó használata ideális azokban az esetekben, amikor az összes fogat a lehető legpontosabban és harmonikusan kell elhelyezni, ideális sorrendben, a felső és alsó állkapocs megfelelő arányának meghatározásával. Különösen alkalmasak azokban az esetekben amikor a fogak kihúzásával keletkezett terek bezárása szükséges.
A szabály az, amint a probléma észlelve van, ortodont látogatása szükséges. Gyermekeknél, az első látogatás időpontja 7 éves korban a legalkalmasabb, amikor nőni kezdenek az első őrlő fogak és a fogcsere elkezdődik. Ez a megfelelő kor a páciens prevenciós programjának kezdetére és a fogszabályozó kezelés megfelelő pillanatának felmérésére. A gyermekek számára a rögzített fogszabályozó viselésének kezdete 13 éves kor körül van, amikor újabb őrlőfogak jelennek meg.
A rögzített fogszabályozó viselésének lehetősége, a későbbi korban is fennáll, a következő feltételek mellett:
- egészséges fogak
- megőrzött fogágy
- kielégítő szájhigiénia
A felnőtt páciensek fogszabályozó kezelése gyakran összetettebb, mert az esztétika mellett, multidiszciplináris megközelítést igényel a funkcionális problémák megoldásában, mint például:
– a páciens teljes protetikai-rehabilitációjának az előkészítése, ahol a fennmaradó fogak rögzített készülékkel történő ideális helyzetbe helyezése maximális stabilitást biztosít a jövendőbeli műfogsor funkciójában és annak végső esztétikájában
– parodontális problémákkal küzdő pácienseknél (ínybetegségek és fogágyi problémák), ahol a rögzített készülékekkel történő kezelés az elmozdult fogak stabilizálását és helyes helyzetbe állítását eredményezi, ezáltal fenntartva a felső és alsó állkapocs fogainak kiegyensúlyozott arányát, és a parodontális betegségek hosszú távon való visszatartását.
Mikor kell elvégezni az első vizsgálatot?
Az első vizsgálat a páciens fogszabályozó probléma felismerésének pillanata. Részletesebb információkért bizonyos elemzések elvégzése szükséges. Amennyiben igény van kezelésre, beutalót írunk ki Rtg felvétel elkészítésére, valamint egy rövid kérdőívet szükséges kitölteni, amely segít tájékozódni a páciens egészségi állapotáról és a probléma lehetséges okairól.
Ezután lenyomat készül amely a vizsgálati modell elkészítéséhez szükséges, és az Rtg felvételekkel együtt elemzéseket végzünk a diagnózis és a terápia ütemének meghatározása céljából. A kezelés minden szempontjának mérlegelése után a pácienst tájékoztatják a fogszabályozó elemzés részleteiről és a javasolt terápiáról. A terápia után érdeklődő páciensek, időpontot kapnak a készülék felhelyezésére.
A rögzített készülék felszerelése előtt a gyermekek és felnőttek egyaránt fel kell legyenek készülve az összes fog betegség gyógyítására. Ezenkívül a pácienseknek a lehető legjobb szájhigiéniai és egészségügyi szokásokkal kell rendelkezniük.
Mi történik a rögzített fogszabályozó eltávolítása után?
A rögzített fogszabályozó viselése után, a páciens retenciós készüléket kap, amely lehet rögzített vagy mozdítható, általában áttetsző fólia-retiner formájában, amely a fogakat és az állkapcsot az új, korrigált helyzetben tartja. Ez egyfajta hosszabbított, passzív fogszabályozó terápia, amely ugyanolyan fontos az eredmények állandó stabilitásának elérése érdekében.
Noha a pácienseknek gyakran úgy tűnik, hogy a fogszabályozó kezelés „lassú”, nem szabad elfelejteni, hogy ily módon lehet a természetes fogakat tökéletes sorrendbe helyezni.
Az eszköz viselésének időtartama egyedi, és ez az ortodont javaslatától függ. A terápia e része fontos, a fogak nem kívánt elmozdulásának megakadályozása és a kezelési eredmények tartós megőrzése érdekében.