Az ortodontikus terápiának nem csak az esztétika a célja, a ferde fogak kiegyenesítése és hogy helyes helyzetbe hozzák azokat az egyéni arc-fizionómiához képest, hanem az egész szervezet, az állkapocs, az izmok és a környező fogszövet egészségének szempontjából is fontos hogy a fogak megfelelő helyzetben legyenek.
Az állkapocsban helyesen elhelyezett fogak és azok egymáshoz fűződő kapcsolata lehetővé teszik a rágóerő egyenletes továbbítását, megóvva a fogak támasztó szöveteit, magukat a fogakat a terheléstől, a túlzott kopástól és az elhasználódástól, csökkentve és megszüntetve az állkapocs-izület problémáit.
HOGYAN TUDHATOM, HOGY NEKEM RÖGZÍTETT FOGSZABÁLYOZÓRA VAN SZÜKSÉGEM?
A rögzített fogszabályozó használatának indikációi a görbe fogak, valamint a fogsor szabálytalan alakja vagy aránya, vagyis minden olyan eset, amikor az összes fogat finoman, pontosan és harmonikusan, helyesen kell elhelyezni.
MIBŐL ÁLL A RÖGZITETT FOGSZABÁLYOZÓ?
A rögzített berendezés alapvető elemei a bracketek, amelyeket a metszőfogakra, a szemfogakra és a kisörlőkre helyezünk, a tubuszok vagy gyűrűk, amelyek az örlő fogakhoz vannak erősítve, és az ív (“huzal”), amely összeköti a bracketeket és a gyűrűket/tubusokat. A kezelés alatt, a fogszabályozó specialista változtatja az íveket, fokozatosan haladva a vékonyabbtól a vastagabb ívek felé, így a fogak mind helyesebben lesznek elhelyezve, és más elemek segítségével a kívánt helyre mozdítsa azokat. Ugyanabban az időben, elasztikus húzás segítségével az állkapcsok a legmegfelelőbb viszonyba kerülnek, amelyek együttesen ideális funkcionális és esztétikai eredményt létesítenek. A rögzített fogszabályozó együtt a többi elemmel, amelyek magukba foglalnak minden információt a fogak helyes helyzetéről az állkapocsban, javítsa a fogak helyzetét. Az ívek a bracketekhez, különböző színű (a páciens kivánsága szerint) gumikkal vannak csatlakoztatva. Vannak úgynevezett önbeigazító bracketek, amelyek nem tartalmaznak gumis kötéseket, hanem beépített huzal rögzítő rendszerrel rendelkeznek, amely az íveket bezárja a bracketekbe, ily módon megkönnyítve a szájhigiénia fenntartását.
A ferde fogak javításához, gyárilag készített vagy kézileg hajlított ívek használhatók, amelyek egyedileg a páciens fogszabályozó rendellenességére vannak kialakítva.
MENNYIRE FELTÜNŐ A RÖGZITETT FOGSZABÁLYOZÓ?
A bracketek nikkel- és titánötvözetből, akrilból, műanyagból, kerámiából stb. készülhetnek. A rögzített fém protézisek mechanikai tulajdonságai tökéletesek, a hatás és a megbízhatóság a legmagasabb szinten vannak, a hátrányuk az esztétikai hatás. A terápián kivül, ha erősebb erő szükséges a fogak mozdítására, fémből készített rögzített fogszabályozót használnak. Az esztétikus anyagokból, például akrilátból, műanyagból, kerámiából, polikristályos aluminium-oxidból, üvegszállal ellátott polikarbonátból készült rögzített fogszabályozó, jó esztétikai hatással rendelkezik, de a háttérbe szorul néhány mechanikai és retenciós tulajdonsága. Gyakran használatos az úgynevezett, esztétikus bracket, amelyek fém slot-tal rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy az alapja fehér, a rész ahol a fém huzal el van helyezve pedig fém szerkezetű. Ezek a bracketek ellenállnak az aktivált huzal terhelésének, és ugyanakkor jól néznek ki.
Nem javasolt a rossz szájhigiéniával rendelkező pácienseknél.
A fogszabályozás és a rögzített fogszabályozó viselésekor nincs korhatár. Ez egyaránt alkalmazható gyermekekre és felnőtt páciensekre.
HOGYAN HAT A RÖGZITETT FOGSZABÁLYOZÓ A FOGAIM EGÉSZSÉGÉRE?
Mégis, a rögzített fogszabályozó elhelyezése előtt, ki kell elégíteni bizonyos fogászati feltételeket.
A páciensnek először is, jó és fenntartható szájhigiéniai szokásokkal kell rendelkeznie, mivel annak a terápia ideje alatt gyakoribbnak és alaposabbnak kell lennie, mint korábban.
A fogakat szükséges minden étkezés után tisztítani, ezért tanácsos az étkezések közötti rágcsálás kerülése. A szájhigiéniát egyszerű fogkefével, interdentális fogkefével, cérnával és szájmosóval kell fenntartani.
- Fogak és a fogakat alátámasztó részek
A rögzített fogszabályozó elhelyezésének alap feltétele hogy a fogak egészségesek vagy teljes mértékben kijavítva legyenek, és hogy a fogakat alátámasztó rész megőrizve legyen, annak érdekében, hogy ellenálljon a terápia során, fiziológiai korlátok között, sérülés nélkül.
A kezelés kezdetén az íny enyhe gyulladással reagálhat, amelyet kiváló szájhigiéniával lehet enyhíteni. A rögzített fogszabályozó viselése idején, tilos bármilyen fogfehérítési módszer alkalmazása.
A rögzített fogszabályozás kezdetének ideális pillanata a második őrlőfogak után alkalmas, körülbelül 13 éves korban. Azonban, ha az előző feltételek teljesülve vannak, a rögzített fogszabályozó viselése nincs a páciens életkorához kötve.
Kerülni kell az étel leharapását. Az ételt kisebb falatokra kell vágni, és úgy fogyasztani. Továbbá kerülni kell a csonthéjas gyümölcsök, magvak rágcsálását, valamint a csonthéjas gyümölcsöket és zöldségféléket (tisztítsa meg fogyasztás előtt). Tilos a rágógumi, karamell, ragadós cukorka, nyalókák…
A rögzített fogszabályozó terápia befejezése után, a retenciós időszak következik, ami ugyanolyan fontos, mint a terápia aktív fázisa. A páciensek rögzített vagy mobilis retenciós készüléket kapnak, amelyek feladata a fogak és az állkapcsok új, javított helyzetében való tartása.
Ez egyfajta hosszabbított, passzív fogszabályozó kezelés, amely ugyanolyan fontos az eredmények stabilitásának elérése érdekében.
Az ingyenes fogszabályozó konzultációért, forduljon rendelőnkhöz.