Kiváncsi vajon Ön megfelelő jelölt-e a fogszabályozó terápiára? Nem az egyetlen. Tudjon meg még ma mindent, ami mindig is érdekelte Önt a rögzített fogszabályozóval kapcsolatban, miként segíthet Önnek, mikor van a megfelelő pillanat a terápia megkezdésére, milyen tipusú rögzített készülékek léteznek, és hogyan kell őket megfelelően viselni.
A vonzó mosoly és az egészségesen, helyesen elhelyezett fogak, minden bizonnyal nagyon kívánatosak a jó megjelenés érdekében, és manapság a lehetőség ennek elérésére sokkal hozzáférhetőbb, mint valaha. Itt megosztjuk Önnel, hogyan érhető el egy ilyen mosoly egy rögzített fogszabályozó segítségével.
Manapság a rögzített fogszabályozó eszköz egy teljesen normális jelenség, amely nem csak a fogak állapotát és az egyén általános egészségét javítják, hanem lehetővé teszik a rögzített készülék bizonyos mértékű hozzáigazítását a páciens személyes esztétikai ízléséhez – a kívánt színű gumik és bracketek mindennaposak, kellemesebbé téve a rögzített fogszabályozó viselésének folyamatát.
Az ortodontikus kezelés modern fogalma az állkapocs és a fogak funkcionalitását, valamint a mosoly és az arc profil javított esztétikáját igényli.
A rögzített fogszabályozó eszközök használata gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt, pontos eredményeket mutat fel a az ideális fogívek, a fogak helyzetének és az állkapocs közötti kapcsolatok elérésében, míg a végeredmény a száj rendszer helyes működése, valamint az arc és mosoly ideális esztétikája.
Mit tesz egy rögzített fogszabályozó készülék, és milyen esetekben ajánlják és használják?
A fogszabályozásban rögzített fogszabályozó készüléket (rögzített protézist) használnak a fogak kijavítása és a megfelelő helyzetbe helyezése céljából, ami elengedhetetlen a szájhigiénia szempontjából, és a fogak, az íny és állkapocs általános egészségének érdekében. A helyes szájhigiénia könnyebben fenntartható, ha a fogak helyesen vannak elhelyezve, ami csökkenti a fogszuvasodás és más parodontális szövődmények megjelenését.
Pontosan mi a szabálytalan helyzete a fognak, amely kezelést igényel?
Leggyakrabban a fogak elhelyezésének tér hiányáról vagy a fogak torlódásáról van szó, bár van olyan eset is amikor felesleges tér vagy a fogsor lazaságában mutatkozik ki a probléma.
Az állkapcsok kölcsönös szabálytalan helyzete, a felső vagy alsó állkapocs előre mozdulása, illetve visszahúzódása, gyakran összekapcsolódik a fogak helytelen helyzetével, ami együttesen elegendő ok a rögzített fogszabályozó eszközökkel történő terápiára.
Ha mindezt figyelembe vesszük, a rögzített fogszabályozó készülék hozzájárul a harapás stabilitásához, és javítja a fogak és az arc esztétikai megjelenését.
Mikor ideális a pillanat a rögzített készülékkel való kezelés megkezdésére?
A legjobb időt a kezelés megkezdésére, a második őrlőfogak megjelenése mutatja (13 éves kor körül). Ezért ajánlatos a korai (a 7-ik és 9-ik életév között) látogatás a fogorvoshoz, hogy szükség esetén a kezelés időben elkezdődhessen, ily módon azt hatékonyabbá és potenciálisan rövidebbé tenni.
A rögzített fogszabályozó készülékkel való kezelés esélye a későbbi időszakban is fennáll (az élet későbbi évtizedeiben is kezdődhet a kezelés, feltéve hogy a fogak egészségesek és a szájhigiénia megfelelően fent van tartva).
Pontosan miből áll egy rögzített fogszabályozó készülék?
A rögzített készülék bracketekből, tubusból (gyűrűkből) és ívekből áll. A bracketek a szemfogakra, metszőfogakra és kisőrlőkre, a gyűrűket az őrlő fogakra helyezik, míg az ívek mindkét elemhez kapcsolódnak – mind a bracketekhez, mind a gyűrűkhöz.
Az ívek a terápia során változnak – cserélve vannak vastagabb és merevebb ívekkel, hogy a fogak pontosabb, célzott helyzetbe kerüljenek. Kétféle ív van: gyárilag és kézileg hajlított. Az egyedi ívek manuálisan vannak hajlítva, a páciensek individuális ív térképe alapján, amelyek személyre szabva vannak készítve. Az alakja és méretei alapján személyre szabott íveknek vannak bizonyos előnyei a gyárilag hajlított ívekhez képest.
Milyen típusú rögzített fogszabályozó készülékek vannak?
A rögzített fogszabályozó készülékek esztétikai és fémes, valamint klasszikus és ön-záródóra oszthatók.
- Esztétikai és fém rögzített fogszabályozó készülék
A rögzített fogszabályozó készülékek nikkelből és titán ötvözetből, valamint akrilből, műanyagból, kerámiából és más esztétikai anyagokból készülnek. A fém készülékek sokkal megbízhatóbbak és stabilabbak a gyakorlatban, míg az esztétikai bracketek mechanikai és retenciós tulajdonságai észrevehetően gyengébbek - sok esetben a kezelés során repedhetnek vagy összeroppanhatnak. Ez az oka annak, hogy a fémből készített rögzített készülékeket széles körben használják, és a legtöbb fogszabályozó orvos ezt ajánlja pácienseinek.
- Klasszikus és önigazító rögzített fogszabályozó készülék
A klasszikus rögzített fogszabályozó készülékek többszínű gumik / kötések használatát foglalják magukba, amelyek rögzítik a huzalt a bracketekhez. Az önigazító rögzített készülékek nem tartalmaznak gumi kötéseket, hanem beépített huzalrögzítő rendszerrel rendelkeznek, amely megkönnyíti a szájhigiénia fenntartását. Léteznek olyan bracketek is, amelyek a fog belső felületéhez kapcsolódnak és nem észlelhetők.
A páciens által választott rögzített eszköz típusa az ortodont által végzett diagnózistól, valamint a páciens vágyától és az adott rögzített eszköz árától is függ.
Milyen az érzés a felhelyezett rögzített készülék után?
A rögzített készülék felhelyezése átlagosan másfél órát vesz igénybe, és fájdalommentes.
Néhány órával a rögzített készülék felhelyezése után (6-8 óra), jelentkezhet bizonyos feszültség és érzékenység harapás alkalmával, de ne aggódjon ez miatt. A harapás érzékenysége teljesen normális jelenség, a rögzített fogszabályozó eszköz megszokásának folyamatában. Ha nehezen tud megbirkózni ezzel az érzéssel, javasoljuk hogy a kellemetlen érzés elkerülése érdekében, szükség esetén vegyen be valamilyen fájdalomcsillapítót. A kellemetlen érzés 3-4 nap elteltével megszűnik.
Az érzékenység mellett a száj és nyelv nyálkahártyájának irritációját is okozhatja. A bracketek és gyűrűk sebeket okozhatnak, ebben az esetben javasoljuk, hogy vonja be az irritált területet egy speciális viasszal, amelyet az ortodont ad Önnek. A viasz, meleg vízben lágyul, és az alkalmazás után nem zavarja a táplálkozást, az irritáció hamarosan elmúlik, egyben a viasz használatának szükségével.
Hogyan lehet a fogakat tisztán tartani a rögzített fogszabályozó használata közben?
A szájhigiénia fontosabb, mint valaha a rögzített készülék viselésekor. Ez magába foglalja a fogak minden étkezés utáni mosását, mind normál vagy interdentális fogkefével, használva fogselymet és szájvizet. A fogmosás több lépésből áll:
- Fogmosás fogkefével szokványos módon
- Az íny mosása fogkefével
- A fogak tisztítása az ívek alatt interdentális fogkefével és fogselyemmel
- Szájvíz keverése a szájban 1 percig
- Kötelező alapos fogmosás lefekvés előtt
Annak érdekében, hogy a fogmosás a lehető legegyszerűbb és hatékonyabb legyen, ügyeljen arra, hogy mit és hogyan eszik. Néhány ételről le kell mondani, a fogszuvasodás vagy a rögzített készülék károsodásának megelőzése érdekében, illetve így elkerülve a terápia folyamatának hosszabbítását. Bizonyos kemény ételek, például csonthéjas gyümölcsök, magvak, földimogyoró, ugyanakkor a ragacsos ételek, például a rágógumi, a karamell, a nyúlós és a kemény cukorka károsíthatják a rögzített készüléket, amelynek javítása miatt a kezelés lelassulhat és késlelteti a kívánt eredményeket.
A lehető legjobb szájhigiénia fenntartása csökkenti a fogszuvasodás és a parodontális betegség megjelenésének kockázatát.
Minden, amit szabad enni, apró falatokban kell elfogyasztani, megkönnyítve a rágást, és csökkentve az étel szájban való tartózkodási idejét.
Ezenkívül ne feledje, hogy a kezelés során bármilyen formában a fogfehérítés tilos. Ha betartja a rögzített fogszabályozó viselésére vonatkozó szabályokat, az kedvező hatással lesz a kezelés eredményére, a kezelés további hosszabbításának elkerülésének érdekében, amely megtörténhet a készülék károsodása miatt.
Mi történik a rögzített készülék eltávolítása után?
A rögzített készülék eltávolítása egyetlen látogatás alkalmával történik, és fájdalommentes. A kezelés után, retenciós készülék viselésére van szükség, amely segíti a kapott eredmények megőrzését.
Az eszköz típusa, az ortodont tanácsától függ.
A retenciós eszköz viselésének időtartama a fogszabályozó rendellenesség típusától és a páciens korától függ. Általában a rögzített fogszabályozó eltávolítása után 4 hónapig folyamatosan szükséges viselni a retenciós eszközt, majd mind ritkábban – a következő két hónapban, napi 16 órán keresztül, majd csak alvás közben. Rendszeres ellenőrzésre van szükség a javulás nyomon követése és az új retenciós eszköz szabályainak időben való alkalmazása érdekében.
A retenciós eszköz viselése a rögzített fogszabályozó eltávolítása után nagy jelentőséggel bír, mivel a fogak hajlamosak az eredeti állapotba vissza mozdulni, amíg a fogak az új helyzetükben nem stabilizálódnak, és nem történik meg a fogak körüli csontszövetek mineralizációja.
Pontosan miből áll az a vizsgálat, amely meghatározza, hogy szükség van-e rögzített fogszabályozó viselésére?
Már a rendelő első látogatásának alkalmával, megtudhatja hogy helyzete igényel-e rögzített fogszabályozóval történő kezelést, megismerheti a diagnosztikai eljárást, megállapodhat a lehetséges terápiában, és megtudhat többet a rögzített fogszabályozó felhelyezéséről.
Amennyiben a kezelés mellett dönt, a következő látogatás alkalmával megkapja a diagnosztikai Rtg felvétel elkészítéséhez szükséges beutalót, valamint egy rövid kérdőív kitöltésével betekintést ad ortodontusának az Ön egészségi állapotáról és az ortodontikus probléma lehetséges okairól. A laboratóriumban készült foglenyomat alapján kiöntik a fogmintákat, amelyek alapján analízisek után, diagnózis felállítása történik és elkészül a kezelési terv.
A harmadik találkozó során pontos információkat kap a diagnózisról és a kezelési tervről, ezt követően pedig néhány napon át meg kell fontolnia a kezelés összes bemutatott aspektusát, és a kezelés kezdetét. Ha a kezelés kezdete mellett dönt, akkor a következő vizsgálat során megkapja a rögzített fogszabályozó készüléket, és elindul a szélesebb és egészségesebb mosoly felé vezető úton.
Az ingyenes ellenőrzésért, lépjen velünk kapcsolatba itt.