Rögzített fogszabályozó – meddig kell hordani
A fogak mozdítása fokozatosan és ellenőrzött módon történik, ezért az ortodontikus kezelés viszonylag tartós. A rögzített fogszabályozóval végzett kezelés időtartama egyénileg alakul, amely általában 12-től 36 hónapig tart. A páciensek 4-8 hetente jönnek a készülék ellenőrzésére, a kezelés fázisától függően, szükség szerint, valamint az ortodont tanácsára akár sűrűbben is történhetnek ellenőrzések.
Mitől függ a kezelés sikere?
A terápia sikere számos tényezőtől függ, mint például a páciens életkorától, a probléma súlyosságától, a páciens és az ortodont együttműködésétől, valamint a fogmozgásra adott természetes reakció sebességétől.
A jó diagnózis, a terápiás terv és az ortodont szakértelme mellett fontos szempont a páciens együttműködése a kezelés minden fázisában, különös tekintettel a fegyelemre a kezelés utolsó szakaszában, azaz a retenciós fázis alatt.
A szájhigiénia fenntartása a kezelés alatt
Különös hangsúlyt kell fektetni a szájhigiénia fenntartására, mivel elégtelen és szabálytalan higiénia miatt sok komplikáció alakulhat ki. A rögzített eszköz viselése idején, be kell tartani bizonyos étkezési és viselkedési szabályokat. A fogszuvasodást vagy a lágyszöveti problémát nem az eszköz viselése okozza, hanem a helytelen szájhigiénia a kezelés alatt.
Az ortodonttal való jó együttműködés, a fogászati egészség rendszeres ellenőrzése, a kapott tanácsok betartása és a kezelés során a pácienssel való kapcsolattartás optimálisra csökkentik a kezelés idejét a célzott eredmények eléréséhez.
A rögzített fogszabályozó készülékek viselése a leghosszabb a bonyolultabb esetekben vagy tartósan örökletes, csont szerkezet-rendellenességek esetén.